Srovnání venkovních žaluzií a předokenních rolet


Je pravdou, že i při výběru venkovního stínění se lidé nechávají velmi často ovlivnit stávajícími trendy. A ano, trendem dnešní doby jsou venkovní žaluzie. Mnozí lidé si ale neuvědomí jednu zásadní věc. Nejdůležitější je Vaše osobnost, Váš životní styl, Vaše individuální potřeby a to, co od venkovního stínění očekáváte. Není tedy pravdou, že by venkovní žaluzie měly být Vaší volbou číslo jedna bez prostudování jiných variant.

Pokud čtete tento článek jste určitě člověkem zvídavým a nejdete jen s davem a trendem. Pokusíme se Vám níže jednoduše a srozumitelně vysvětlit jasné rozdíly mezi žaluziemi a roletami. Nezapomínejte, že venkovní stínění je větší investicí a hlavně investicí na dlouhé roky, a proto dobře zvažte Vaše rozhodnutí. Neváhejte nás kontaktovat nebo přímo zaslat nezávaznou poptávku.

Často se stává, že pojem žaluzie a rolety se často zaměňují, mnoho lidí tyto dva typy stínící techniky ani nerozlišuje. Základní rozdíl mezi žaluziemi a roletami je ve způsobu stínění.
Lamely žaluzií jsou naklápěcí a umožňují tím regulaci intenzity průchodu světla po celé ploše žaluzie, zatímco u rolet jsou lamely pevně spojené a není možné je naklápět. Regulace světla je u rolet možná tedy jen povytažením případně spuštěním lamel.

Žaluzie 

Princip žaluzií je stejný pro interiérové i exteriérové použití. Lamely jsou uchycené k oknu či dveřím pomocí šňůr a žaluziového žebříčku v horním nosníku. Díku ovládacímu mechanismu je možné podle potřeby lamely naklápět a zároveň vytahovat. Vysunuté lamely se ukládají v horní části žaluzie do úhledného sloupce, jeho výška závidí na celkové výšce žaluzie.
Ovládacím mechanismem interiérových žaluzií je nejčastěji řetízek, v případě starších typů to může být šňůrka.

Venkovní žaluzie je možné ovládat manuálně klikou z interiéru, ale mnohem komfortnější je automatické ovládání. Tyčový motor je v tomto případě ukrytý v nosníku žaluzie a není ho vidět. Zevnitř může být pohyb žaluzií ovládán vypínačem nebo dálkovým ovladačem.
Exteriérové i interiérové žaluzie se vyrábějí v několika barevných vyhotoveních, takže je můžete snadno sladit s barvou oken.
Venkovní (exteriérové) žaluzie patří k nejčastěji používaným stínícím exteriérovým prvkům, často se využívají pro průmyslové i administrativní budovy. Žaluzie přináší úsporu v letních měsících na nákladech spojených s klimatizací, tím že odráží sluneční paprsky. V menší míře funguje i jako zvuková bariera a bezpečnostní ochrana soukromí.
Vyrábí se jak exteriérové tak interiérové žaluzie v několika typech.

Hlavní výhody žaluzií

Hlavní nevýhody žaluzií

 • možnost naklápění lamel (regulace slunečního svitu)

 • zanedbatelná hlučnost při větrném počasí

 • zvyšují pocit soukromí a bezpečí

 • větší velikost schránek

 • jedná se podstatný designový prvek

 • složitější montáž

 • snižují náklady na vytápění v zimě

 • v létě zabrání rychlému přehřátí interiéru

 • náročnější na údržbu

 

Rolety

Rolety fungují na principu otočné hřídele, na který se navíjí lamelový pancíř v případě externích předokenních rolet či stínící textilie v případě interiérových rolet. Průchod světla se tedy reguluje jen vytažením či spuštěním lamel resp. textilie.

Ovládání vnějších rolet probíhá z interiéru pomocí vytahovací pásky nebo v případě automaticky ovládaných rolet je podobně jako u žaluzií tyčový motor ukryt v hřídeli.

Jejich velkou výhodou jsou tepelné úspory, jelikož předokenní rolety jsou ideální ochranou proti únikům tepla z interiéru a zároveň jsou vynikajícím stínícím prvkem. V létě zabraňují přehřívání interiéru a v zimě dokáží uspořit až 25 % nákladů na vytápění. Rolety fungují také jako dobrá zvuková bariéra. Exteriérové rolety zajišťují díky možnosti úplného zatemnění naprosté soukromí a navíc fungují i jako bezpečností prvek.

Hlavní výhody rolet

Hlavní nevýhody rolet

 • úplné zatemnění místnosti/prostoru

 • není možné naklápět lamely (regulovat svit)

 • dobrá protihluková bariéra

 • v zimě zabraňují úniku tepla, v létě přehřívání interiéru

 • zvyšují zabezpečení majetku/objektu

Nejste si jisti? Poradíme Vám.

Už jste se rozhodli, zda jsou pro Vás správnou volbou rolety nebo žaluzie? Pokud potřebujete poradit, kontaktujte nás.

Mobil: +420 602 718 517

E-mail: herzen@herzen.cz